





Noise Buds MVP102 True Wireless Earbuds
$11.7 • View Prices • By Noise
Noise Buds MVP102 True Wireless Earbuds price in United States starts from $11.7.
- Share
$11.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Noise Buds MVP102 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds MVP102 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 63 x 28 x 47 mm |
| Weight | 40 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Attend/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 40ms Low Latency, Dual Pairing, USB Type C Charging, HyperSync, Breathing LED Lighting |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds with Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | InstaCharge (10 min Charge= 150 min Playtime) |
| Battery Life | 60 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Buds MVP102 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds MVP102 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















