


Noise Buds R1 True Wireless Earbuds
$12.64 • View Prices • By Noise
Noise Buds R1 True Wireless Earbuds price in United States starts from $12.64.
- Share
$12.64
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Noise Buds R1 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds R1 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/Hold/Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 40ms Low Latency, LED Indicator, Type-C Charging, Hyper Sync |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Guide, Warranty Documents |
Power Features
| Battery | InstaCharge (10 min Charge =120 min Playtime) |
| Battery Life | 40 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Noise Buds R1 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds R1 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Buds R1 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds
Noise Buds R1 True Wireless Earbuds vs Noise Buds N1 True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












