




Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds
$10.53 • View Prices • By Noise
Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.53.
- Share
$10.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds VS102 Neo |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 36.4 g (With Case), 4.2 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Attend/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, USB Type C Charging, Hyper Sync, Instacharge(10-min charge = 120-min playtime), LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | No |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds with Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 30 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200 Lite
Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds vs Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds vs Boult Audio Z40 Pro True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














