

















Noise Buds X Ultra True Wireless Earbuds
$17.23 • View Prices • By Noise
Noise Buds X Ultra True Wireless Earbuds price in United States starts from $17.23.
- Share
$17.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 11 mm Driver
Noise Buds X Ultra True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 11 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds X Ultra AUD-HDPHN-BUDSX-ULTRA-BLK |
| Country of Origin | India |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 49 x 29 x 65 mm |
| Weight | 50 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant, Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Music Control, Volume +/- |
| Call Controls | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Google Fast Pair, Dual Device Pairing, Hyper Sync, In-Ear Detection Play/Pause, 65ms Low Latency, In Built EQ Modes, Charging Indicator, Fast Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Ultra Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC (Up to 45dB) |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, 6-Mic ENC |
| Other Features | LHDC, Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Battery | 10 Min Charge = 150 Minutes of Playtime |
| Battery Life | 50 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
Noise Buds X Ultra True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds X Ultra True Wireless Earbuds below. The current price is $1,659. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



























