



Noise Nerve Wireless Neckband
$10.58 • View Prices • By Noise
Noise Nerve Wireless Neckband price in United States starts from $10.58.
- Share
$10.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Noise Nerve Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Nerve |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Foldable | No |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Instacharge( 8 minutes = 8 hours), Call Vibration Alert, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Neckband, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 25 hours |
| Charging Time | 30 min |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
Noise Nerve Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Noise Nerve Wireless Neckband below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













