



Noise Pure Pods True Wireless Earbuds
$39.9 • Out Of Stock • By Noise
Noise Pure Pods True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 16 mm Neodymium Dynamic Driver driver. It offers up to 80 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$39.9
Search
Noise Pure Pods True Wireless Earbuds price in United States is $39.9. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
OUT OF STOCK
Noise Pure Pods True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Pure Pods |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, LED Indicator, Detachable Pure Band, Air Wave Technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 16 mm |
| Driver Type | Neodymium Dynamic Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Battery Life | 80 hours (With Case) |
Noise Pure Pods True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














