




Nothing Ear 2 True Wireless Earbuds
$109 • View Prices • By Nothing
Nothing Ear 2 True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 11.6 mm Dynamic Driver ( Graphene + PU (Polyurethane) Diaphragm) driver. It offers up to 6.3 hours per earbud and 36 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 11.6 mm Driver
Nothing Ear 2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 11.6 mm Driver
General
| Brand | Nothing |
| Model | Ear 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 55.5 x 55.5 x 22 mm |
| Weight | 60.9 g (With Case), 4.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic, 3 Mics Per Bud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Press and Hold (Left & Right Earbuds): Switch Between Active Noise Cancellation and Transparency Mode |
| Music Controls | Single press: Play/Pause, Double Press: Skip Forward, Triple Press: Skip Back |
| Call Controls | Single Press: Answer/Hang up Calls, Double Press: Reject Calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Buds / IP55 Case, Transparency Mode, Dual Connection, Customized Advanced EQ, Type-C Charging, In-ear Detection, Google Fast Pair, Microsoft Swift Pair, Clear Voice Technology, LED Charging Status |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 11.6 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver ( Graphene + PU (Polyurethane) Diaphragm) |
| Active Noise Cancellation | Yes, 40dB-Personalized ANC, Environment Adaptive ANC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of earbuds, Ear tips in size (S, M, L), Charging case, Type-C cable, Safety information and warranty information, User guide |
| Magnet Type | Graphene |
| Other | Earbud Dimension: 29.4 (H) x 21.5 (W) x 23.5 (D) mm |
Power Features
| Battery Capacity | 485 mAh (Case), 33 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Chare= 8 hour of Playback |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 36 hours with Case (ANC Off) 6.3 hours (Earbuds with ANC Off) 22.5 hours with Case (ANC On) 4 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















