





Nu Republic Cyberstud X8 True Wireless Earbuds
$7.37 • Out Of Stock • By Nu Republic
Nu Republic Cyberstud X8 True Wireless Earbuds price in United States starts from $7.37.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$7.37
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
OUT OF STOCK
Nu Republic Cyberstud X8 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Nu Republic |
| Model | Cyberstud X8 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Payse/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 40ms Low Latency, Dual Mode, Auto Pairing, Type-C Fast Charging, LED Lighting |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, USB-C Charging Cable, Charging Case, User Manual |
Power Features
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 56 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 310 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















