



Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds
$5.21 • View Prices • By Nu Republic
Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds price in United States starts from $5.21.
- Share
$5.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Nu Republic |
| Model | Epic X3 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Google |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Auto Pairing, Hall Sensor Function, Type-C Fast Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, USB-C Charging Cable, Charging Case, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 48 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
| Stand-by Time | 300 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds below. The current price is $499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds vs Kratos Pop True Wireless Earbuds
Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds vs Hoppup Grand Pro True Wireless Earbuds
Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds vs itel Buds Ace True Wireless Earbuds
Nu Republic Epic X3 True Wireless Earbuds vs Grooves Theta True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













