
Nu Republic Rouserbuds True Wireless Earbuds
$6.26 • View Prices • By Nu Republic
Nu Republic Rouserbuds True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.26.
- Share
$6.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- True Wireless
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 10 mm Driver
- 2.5 hours Battery Life
- Inline Remote
Nu Republic Rouserbuds True Wireless Earbuds Specs
- True Wireless
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 10 mm Driver
- 2.5 hours Battery Life
- Inline Remote
General
| Model | Rouserbuds |
| Type | True Wireless |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 255 x 231 x 325 mm |
| Weight | 4.8 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Additional Features | Touch Control, Glowbuds with LED, Compact carry case, 45 degree angle for secure fit, Built-in microphone, 10 Neodymium Drivers, True Wireless: BT V5.0, Music Playtime: 2.5 hours*, Google & Siri Voice control compatible, Glowbuds with LED, control on earbuds |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 10 mm |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Rouserbuds, Charging Case |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 2.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, 1 Year Warranty from the Date of Purchase |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Carry In |
Nu Republic Rouserbuds True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Nu Republic Rouserbuds True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










