










Nu Republic Starboy Wireless Headphones
$10.7 • View Prices • By Nu Republic
Nu Republic Starboy Wireless Headphones price in United States starts from $10.7.
- Share
$10.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) Frequency Response
- 40 mm Driver
Nu Republic Starboy Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Nu Republic |
| Model | Starboy |
| Country of Origin | China |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 72 x 190 x 175 mm |
| Weight | 216 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Buttons |
| Music Controls | Voume +/- |
| Additional Features | 42ms Low Latency, Music Mode, Gaming Mode, X Bass Technology, Expandable and Adjustable Headband, Soft Cushion |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic Drivers |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Headphones, Type-C Charging Cable, AUX Cable |
Power Features
| Battery | 10 Mins Charge = 300 Mins of Playtime, Lithium Polymer |
| Battery Life | 54 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
Nu Republic Starboy Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Nu Republic Starboy Wireless Headphones below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















