




OneOdio Focus A5 Wireless Headphones
$24.99 • View Prices • By OneOdio
OneOdio Focus A5 Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a Dynamic driver. It offers up to 75 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
OneOdio Focus A5 Wireless Headphones price in United States is $24.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
OneOdio Focus A5 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | OneOdio |
| Model | Focus A5 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | ANC On/Off, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Metal Connecting Rod, 90 Degree Rotatable Earcups, Adjustable Headband, Type-C Charging, Transparency mode, MultiPoint Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 105dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 45dB |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 75 hours (ANC Off) 45 hours (ANC On) |
OneOdio Focus A5 Wireless Headphones Prices
34% (price dropped by $9 in one month)
OneOdio Focus A5 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of OneOdio Focus A5 Wireless Headphones below. The current price is $24.99. Over the past month, there has been a decrease of $9 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















