



OnePlus Nord Buds True Wireless Earbuds
$31.33 • View Prices • By OnePlus
OnePlus Nord Buds True Wireless Earbuds price in United States starts from $31.33.
- Share
$31.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OnePlus Nord Buds True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord Buds |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Fast Charge (10mins = 5 hrs) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 102dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Active Noise Cancellation |
Power Features
| Battery | 30 hours With Charging Case |
| Battery Life | 7 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
OnePlus Nord Buds True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of OnePlus Nord Buds True Wireless Earbuds below. The current price is $2,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Nord Buds True Wireless Earbuds vs Realme Buds Wireless 3 Neckband

JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













