

OPPO Enco Air 2 Pro True Wireless Earbuds
$36.54 • Out Of Stock • By OPPO
OPPO Enco Air 2 Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $36.54.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$36.54
Search
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 28 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
OUT OF STOCK
OPPO Enco Air 2 Pro True Wireless Earbuds Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 28 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
General
| Brand | OPPO |
| Model | Enco Air 2 Pro |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 42.8 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 28 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Composite Titanized Diaphragm Driver |
| Noise Reduction | Active Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Ultra Low Latency |
Power Features
| Battery | 28 hours With Charging Case |
| Battery Life | 7 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OPPO Enco Air 2 Pro True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 4 Pro

JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











