



pTron Bassbuds Indie
$5.74 • View Prices • By pTron
pTron Bassbuds Indie price in United States starts from $5.74.
- Share
$5.74
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
pTron Bassbuds Indie Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | pTron |
| Model | Bassbuds Indie |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | All Smartphones, All Tablets |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause, Next/Previous Track |
| Call Controls | Answer/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Power Indicator, Auto-Connect, Quick Pairing, Custom Preset EQ, App Control |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Pristine Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Additional Eartips, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Power Input | DC 5 V |
| Battery Life | 45 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
pTron Bassbuds Indie Price History
You can check the price history of pTron Bassbuds Indie below. The current price is $549. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

pTron Bassbuds Indie vs pTron Bassbuds Eon
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













