


pTron Bassbuds Joy True Wireless Earbuds
$5.19 • Out Of Stock • By pTron
pTron Bassbuds Joy True Wireless Earbuds price in United States starts from $5.19.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$5.19
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
OUT OF STOCK
pTron Bassbuds Joy True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | pTron |
| Model | Bassbuds Joy |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 61.29 x 46.2 x 24.48 mm |
| Weight | 43 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause, Nex/Previous Track |
| Call Controls | Call Answer/Hang-up/Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Quick-pairing, Type-C Charging, Auto-Reconnect |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Passive Noise Cancellation |
Extra
| Sales Package | 1 Pair Earbuds with Charging Case, Charging Cable, User Guide with QR Card, 2 Pairs Extra Eartips |
| Magnet Type | Neody |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 32 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, From the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












