




pTron Zenbuds Nova True Wireless Earbuds
$10.36 • View Prices • By pTron
pTron Zenbuds Nova True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.36.
- Share
$10.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
pTron Zenbuds Nova True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | pTron |
| Model | Zenbuds Nova |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Google |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause, Next/Previous Track |
| Call Controls | Call Answer/Hang-up/Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Quick-pairing, 40ms Low Latency, Type-C Charging, Dedicated Gaming mode, Gaming Atmosphere RGB Lights |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Neo Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
| Other Features | Pristine Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, User Guide with QR Card, 3 Pairs Extra Eartips |
Power Features
| Power Input | DC5V-1A |
| Battery Life | 55 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
pTron Zenbuds Nova True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of pTron Zenbuds Nova True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

pTron Zenbuds Nova True Wireless Earbuds vs pTron Bassbuds Trendz True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














