


Razer BlackShark V3 X HyperSpeed Wireless Gaming Headphones
$212.72 • View Prices • By Razer
Razer BlackShark V3 X HyperSpeed Wireless Gaming Headphones price in United States starts from $212.72.
- Share
$212.72
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 50 mm Driver
- 70 hours Battery Life
- USB-A Connector Cord
Razer BlackShark V3 X HyperSpeed Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 50 mm Driver
- 70 hours Battery Life
- USB-A Connector Cord
General
| Brand | Razer |
| Model | BlackShark V3 X HyperSpeed |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 270 g |
| Cord Type | USB-A Connector |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Detachable Razer HyperClear Cardioid 9.9 mm Mic |
| Additional Features | 3 Connectivity modes (2.4 GHz Wireless / Bluetooth / USB Wired) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Razer TriForce Drivers Gen-2 |
| Other Features | 7.1 Surround Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, USB Dongle, USB-A to USB-C Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery Life | 70 hours |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Razer BlackShark V3 X HyperSpeed Wireless Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Razer BlackShark V3 X HyperSpeed Wireless Gaming Headphones below. The current price is $20,357. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Razer BlackShark V3 X HyperSpeed Wireless Gaming Headphones vs HyperX Cloud III Wired Headphones
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












