



Razer Kraken X Lite Wired Gaming Headphones
$36.86 • View Prices • By Razer
Razer Kraken X Lite Wired Gaming Headphones price in United States starts from $36.86.
- Share
$36.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 103 dBSPL/mW Sensitivity
Razer Kraken X Lite Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 103 dBSPL/mW Sensitivity
General
| Brand | Razer |
| Model | Kraken X Lite |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 230 g |
| Cord Length | 1.8 m |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Mic On/Off |
| Additional Features | Hybrid fabric and memory foam ear cushions |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 103 dBSPL/mW |
| Frequency Response | 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Razer TriForce Driver |
| Other Features | 7.1 Surround Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Razer Kraken X Lite Wired Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Razer Kraken X Lite Wired Gaming Headphones below. The current price is $3,554. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













