



Realme Air 6 True Wireless Earbuds
$49.21 • View Prices • By Realme
Realme Air 6 True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 12.4 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 10 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Realme Air 6 True Wireless Earbuds price in United States is $49.21. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
Realme Air 6 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
General
| Brand | Realme |
| Model | Air 6 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 46.2 g (With Case), 4.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, 55ms Low Latency, Type-C Charging, LED Battery Indicator, Realme Link App Control, MindFlow mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, 50dB-Smart AI ANC |
| Other Features | Hi-Res Sound, LHDC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type C Charging Cable, User Guide, Additional Ear Tips |
Power Features
| Battery Capacity | 460 mAh (Case), 58 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium-ion batteries |
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) 10 hours (Earbuds with ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC On) |
Realme Air 6 True Wireless Earbuds Prices
20% (price dropped by $10 in one month)
Realme Air 6 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Realme Air 6 True Wireless Earbuds below. The current price is $49.21. Over the past month, there has been a decrease of $10 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















