

Sennheiser HD 450BT Wireless Headphones
$199.99 • Out Of Stock • By Sennheiser
Sennheiser HD 450BT Wireless Headphones is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It offers up to 30 hours battery life. Notable features include Microphone and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
Sennheiser HD 450BT Wireless Headphones price in United States is $199.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 18 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Sennheiser HD 450BT Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 18 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Sennheiser |
| Model | HD 450BT |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 238 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Button Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Additional Features | Type-C Charging, Smart App Controlled, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 108dB |
| Frequency Response | 18 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, Audio Cable, USB-C Charging Cable, Carry Case, Quick Guide, Safety Guide |
Power Features
| Battery Life | 30 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours |
Sennheiser HD 450BT Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












