



Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones
$470.11 • View Prices • By Sennheiser
Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones price in United States starts from $470.11.
- Share
$470.11
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- 6 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 42 mm Driver
- 480 ohm Impedance
Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- 6 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 42 mm Driver
- 480 ohm Impedance
General
| Brand | Sennheiser |
| Model | HDB 630 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 311 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Additional Features | Adjustable Transparency mode, Type-C Charging, MultiPoint Connection, Parametric EQ, Free Swivel Hinge, Leatherette Headband |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 480 ohm |
| Sensitivity | 105 dB (1 kHz) |
| Frequency Response | 6 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 42 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid Adaptive ANC |
| Other Features | Hi-Res Sennheiser Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Audio Cable, In-Flight Adapter, USB-C Dongle, USB-C Cable, Carry Case, User Guide |
Power Features
| Battery Life | 60 hours (ANC On) |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones vs Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones
Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones vs Marshall Monitor III Wireless Headphones
Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones vs Sennheiser Accentum Plus Wireless Headphones
Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones vs Sennheiser Momentum 4 Wireless Headphones
Sennheiser HDB 630 Wireless Headphones vs QCY H3 Pro Wireless Headphones
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













