





Sennheiser RS 5200 Wireless Headphones
$229.95 • View Prices • By Sennheiser
Sennheiser RS 5200 Wireless Headphones is a Wireless In the Ear Headphone. It offers up to 12 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sennheiser RS 5200 Wireless Headphones price in United States is $229.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- In the Ear
- Wireless
- Microphone
- 70 m Range
- 15 Hz (Min) - 16 kHz (Max) Frequency Response
- 12 hours Battery Life
- 125 dB (1kHz, 100 dB) (Sound Pressure Level) Sensitivity
Sennheiser RS 5200 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- In the Ear
- Wireless
- Microphone
- 70 m Range
- 15 Hz (Min) - 16 kHz (Max) Frequency Response
- 12 hours Battery Life
- 125 dB (1kHz, 100 dB) (Sound Pressure Level) Sensitivity
General
| Brand | Sennheiser |
| Model | RS 5200 |
| Design | Headphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 265 x 102 x 23 mm |
| Weight | 60 g |
Features
| Bluetooth Range | 70 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi-purpose transmitter, Pressure-free wearing comfort, Speech clarity, Wireless Receivers |
Sound Features
| Sensitivity | 125 dB (1kHz, 100 dB) (Sound Pressure Level) |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 16 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Silicone ear pads (S/L), Memory foam ear pads, Open foam ear pads, Instruction Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Other | < 0.5 % at 1 kHz, 100 dB SPL (Total harmonic distortion (THD)) |
Power Features
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 12 hours |
| Charging Time | 3 hours |
Sennheiser RS 5200 Wireless Headphones Prices
5% (price dropped by $11 in one month)
Sennheiser RS 5200 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sennheiser RS 5200 Wireless Headphones below. The current price is $229.95. Over the past month, there has been a decrease of $11 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















