




Shokz OpenFit 2 Plus True Wireless Earbuds
$199.95 • View Prices • By Shokz
Shokz OpenFit 2 Plus True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 17.3 mm driver. It offers up to 11 hours per earbud and 48 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Shokz OpenFit 2 Plus True Wireless Earbuds price in United States is $199.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Shokz OpenFit 2 Plus True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Shokz |
| Model | OpenFit 2 Plus |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Sport, Running, Gym |
Design and Body
| Weight | 74.8 g (With Case), 9.4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Physical Multifunction Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Additional Features | IP55 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, DirectPitch Technology, MultiPoint Pairing, App Controlled, AI-Powered Call Clarity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 17.3 mm |
| Other Features | DualBoost OpenBass 2.0 |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB-C Charging Cable, User Guide, Warranty Card |
| Other Controls | Touch Button (for Voice Assistance Only) |
Power Features
| Battery Capacity | 600 mAh (Case), 56 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Usage |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 48 hours (With Case) 11 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.67 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
| Stand-by Time | 6480 hours |
Shokz OpenFit 2 Plus True Wireless Earbuds Prices
8% (price increased by $17 in one month)
Shokz OpenFit 2 Plus True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Shokz OpenFit 2 Plus True Wireless Earbuds below. The current price is $199.95. Over the past month, there has been a increase of $17 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















