



Skullcandy Crusher ANC 2 Wireless Headphones
$199 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Crusher ANC 2 Wireless Headphones is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm driver. It offers up to 60 hours battery life. Notable features include Microphone and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Crusher ANC 2 Wireless Headphones price in United States is $199. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Skullcandy Crusher ANC 2 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Crusher ANC 2 |
| Country of Origin | China |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 332 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Clear Voice Smart Mic |
| Controls | Call, Track & Volume Control, Custom Button Functions |
| Additional Features | Hands-Free Voice Control, Crusher Bass, Crusher Adjustable Sensory Bass, Rapid Charge, Multipoint Pairing, Adjustable Stay-Aware Mode, Preset EQ Modes (Music, Movie, Podcast), Custom EQ Mode, Tile Finding Technology, Spotify Tap, Take Photo, Auto Connect, Rapid Charge |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes, 4-Mic Digital Active Noise Canceling |
| Other Features | Personal Sound by Mimi |
Extra
| Sales Package | Headphones, USB-C Charging Cable, Back-up AUX Cable, Protective Travel Bag, Quick Start & User Guides |
| Other | Skull-iQ App Compatibility |
Power Features
| Battery | 10 Min Charge = 4 Hours of Playtime |
| Battery Life | 60 hours (ANC Off) 50 hours (ANC On) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Skullcandy Crusher ANC 2 Wireless Headphones Prices
20% (price increased by $40 in one month)
Skullcandy Crusher ANC 2 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Skullcandy Crusher ANC 2 Wireless Headphones below. The current price is $199. Over the past month, there has been a increase of $40 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















