




Skullcandy Crusher Evo Wireless Headphones
$159 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Crusher Evo Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 40 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Crusher Evo Wireless Headphones price in United States is $159. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 40 hours Battery Life
Skullcandy Crusher Evo Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 40 hours Battery Life
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Crusher Evo |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 312 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Call, Track and Volume Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | USB-C Charging, LED Indicator, Multi Connectivity, Built-in Tile Finding Technology, Personal Sound with Skullcandy App |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 Ohms ±15% |
| Sensitivity | 95~100dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Personal Sound Heavy Audio |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, USB-C Charging Cable, Backup AUX Cable, Protective Travel Bag, User Guide |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 4 hour of Playtime |
| Battery Life | 40 hours |
Skullcandy Crusher Evo Wireless Headphones Prices
31% (price increased by $50 in one month)
Skullcandy Crusher Evo Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Skullcandy Crusher Evo Wireless Headphones below. The current price is $159. Over the past month, there has been a increase of $50 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















