




Skullcandy Grom Wired Headphones
$26.49 • Out Of Stock • By Skullcandy
Skullcandy Grom Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 30 mm driver. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Deep Bass and 3.5mm Jack Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$26.49
Search
Skullcandy Grom Wired Headphones price in United States is $26.49. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- Sound Pressure Level: 113 ± 3dB with IEC-318, at 1mW (0.179V),1KHz Sensitivity
OUT OF STOCK
Skullcandy Grom Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- Sound Pressure Level: 113 ± 3dB with IEC-318, at 1mW (0.179V),1KHz Sensitivity
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Grom |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 167.8 g |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes, Built-in Microphone |
| Voice Assistant | Yes, Activate Voice Assistant |
| Controls | Simplified Call & Media Controls on Earcup |
| Additional Features | Adjustable Headband Strap & Collapsible Design, Volume Limited to 85dB + Override Function, Share Audio Port, Comfortable Over-Ear Fit for Kids |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | Sound Pressure Level: 113 ± 3dB with IEC-318, at 1mW (0.179V),1KHz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 30 mm |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, User Manual |
Skullcandy Grom Wired Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















