





Skullcandy Hesh 360 Wireless Headphones
$89.99 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Hesh 360 Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 100 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Hesh 360 Wireless Headphones price in United States is $89.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Skullcandy Hesh 360 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Hesh 360 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 249 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Onboard Call & Media Controls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi Connectivity, Google Fast Pair, Skullcandy App Compatible, Google Finder, Custom 5-Band EQ Mode, Type-C Charging, Low Latency Audio Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | Sound Pressure Level: 119.4±3 dB at 1000Hz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 4-Mic Active Noise Canceling |
| Other Features | Sound Pressure Level: 99.63 |
Extra
| Sales Package | Hesh 360 Wireless Headphones, Removable AUX Cable, USB-C Charging Cable, User Guide |
| Inline Remote | Yes |
| Other | Preset EQ Modes (Music, Bass Boost, Podcast) |
Power Features
| Battery | 10 min Charge = 8 hour of Playtime |
| Battery Life | 100 hours (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Skullcandy Hesh 360 Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Skullcandy Hesh 360 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Skullcandy Hesh 360 Wireless Headphones below. The current price is $89.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















