



Skullcandy Hesh Evo Wireless Headphones
$81.89 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Hesh Evo Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm driver. It offers up to 36 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Foldable and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Hesh Evo Wireless Headphones price in United States is $81.89. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 36 hours Battery Life
Skullcandy Hesh Evo Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 36 hours Battery Life
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Hesh Evo |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 213 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Call, Track & Volume Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Built-in Tile Finding Technology, Flat-Folding & Collapsible Design, Auto Connect, Type-C Charging, Dual Connectivtity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32Ω ± 15% |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Noise Reduction | Noise-Isolating |
| Other Features | Sound Pressure Level: 91.3dB |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, USB-C Charging Cable, Backup AUX Cable, User Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 3 hour of Playtime |
| Battery Life | 36 hours |
Skullcandy Hesh Evo Wireless Headphones Prices
5% (price increased by $4 in one month)
Skullcandy Hesh Evo Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Skullcandy Hesh Evo Wireless Headphones below. The current price is $81.89. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















