



Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds
$20.99 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds price in United States starts from $20.99.
- Share
$20.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | INK'D |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic, 2 per earbud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Low Latency, Multipoint Pairing, Type-C Charging, App Controlled, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Ear Gels (S, M, L), USB-C Charging Cable, Quick Start & User Guides |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 48 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3 Pro
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds vs Skullcandy Uproar True Wireless Earbuds
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds vs CMF Buds 2a
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds vs JBL Wave Beam True Wireless Earbuds
Skullcandy INK’D True Wireless Earbuds vs Skullcandy Smokin Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













