


Skullcandy Push Play Active True Wireless Earbuds
$49.98 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Push Play Active True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm driver. It offers up to 10 hours per earbud and 34 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Push Play Active True Wireless Earbuds price in United States is $49.98. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
- 34 hours Battery Life with Case
Skullcandy Push Play Active True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
- 34 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Push Play Active |
| Country of Origin | Vietnam |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 67 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Clear Voice Smart Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Call And Media Controls |
| Additional Features | IP55 Sweat And Water Resistant, Flexible Secure-Fit Over-Ear Hangers, Rapid Charge, Stay-Aware Mode, Multipoint Pairing, Google Fast Pair & Finder, Preset EQ Modes (Music, Bass Boost, Podcast), Auto On/Connect |
Sound Features
| Impedance | 22 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Noise Reduction | Noise Isolating Fit |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, Ear Gels (S, M, L), USB-C Charging Cable, Quick Start & User Guides |
Power Features
| Battery | 10 min Charge = 2 Hours of Playtime |
| Battery Life | 34 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
Skullcandy Push Play Active True Wireless Earbuds Prices
10% (price dropped by $5 in one month)
Skullcandy Push Play Active True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Skullcandy Push Play Active True Wireless Earbuds below. The current price is $49.98. Over the past month, there has been a decrease of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















