



Skullcandy Sesh ANC Active TWS Earbuds
$85.49 • Out Of Stock • By Skullcandy
Skullcandy Sesh ANC Active TWS Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm driver. It offers up to 12 hours per earbud and 48 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$85.49
Search
Skullcandy Sesh ANC Active TWS Earbuds price in United States is $85.49. The lowest price is available at Walmart.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
OUT OF STOCK
Skullcandy Sesh ANC Active TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Sesh ANC Active |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 56 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Clear Voice Smart Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Custom Button Functions |
| Music Controls | Call, Track & Media Controls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP67 Rated, Type-C Charging, Multipoint Pairing, Custom 5-Band EQ Mode, Google Fast Pair, Low Latency Audio, Natural Voice Sidetone for Calls, Spotify Tap, Auto Connect, Adjustable Stay-Aware Mode, Customize with the Skullcandy App |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | Sound Pressure Level: 99dB ± 3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Personal Sound by Mimi |
Extra
| Sales Package | Sesh ANC Active True Wireless Earbuds, Charging Case, Ear Gels (S, M, L), USB-C Charging Cable, Quick Start & User Guides |
| Other | Preset EQ Modes (Music, Bass Boost, Podcast) |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hours of Playtime |
| Battery Life | 48 hours with Case (ANC Off) 12 hours (Earbuds with ANC Off) 28 hours with Case (ANC On) 7 hours (Earbuds with ANC On) |
Skullcandy Sesh ANC Active TWS Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















