




Skullcandy Sesh ANC TWS Earbuds
$53.99 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Sesh ANC TWS Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm driver. It offers up to 9 hours per earbud and 46 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Sesh ANC TWS Earbuds price in United States is $53.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
Skullcandy Sesh ANC TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Sesh ANC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 63.5 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Call, Track and Volume Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Type-C Charging, LED Battery Indicator, Built-in Tile Finding Technology, Skullcandy App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32Ω±15% |
| Sensitivity | Sound Pressure Level: 97dB±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Sesh ANC True Wireless Earbuds, Charging Case, Ear Gels (S, M, L), USB-C Charging Cable, User Guide |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 46 hours with Case (ANC Off) 9 hours (Earbuds with ANC Off) 32 hours with Case (ANC On) 6 hours (Earbuds with ANC On) |
Skullcandy Sesh ANC TWS Earbuds Prices
2% (price dropped by $1 in one month)
Skullcandy Sesh ANC TWS Earbuds Price History
You can check the price history of Skullcandy Sesh ANC TWS Earbuds below. The current price is $53.99. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















