





Skullcandy Set Type C Wired Earphones
$38.98 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Set Type C Wired Earphones is a Wired In the Ear Earphone. It has a 9 mm driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Set Type C Wired Earphones price in United States is $38.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 9 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 94dB @1kHz Sensitivity
Skullcandy Set Type C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 9 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 94dB @1kHz Sensitivity
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Set |
| Country of Origin | China |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 15 g |
| Cord Type | USB-C Connector |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Call and Track Controls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 94dB @1kHz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 9 mm |
| Noise Reduction | Noise-Isolating Fit |
Extra
| Sales Package | Earphones, Ear Gels (S, M), User Guide |
Skullcandy Set Type C Wired Earphones Prices
5% (price increased by $2 in one month)
Skullcandy Set Type C Wired Earphones Price History
You can check the price history of Skullcandy Set Type C Wired Earphones below. The current price is $38.98. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















