



Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds
$57.73 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds price in United States starts from $57.73.
- Share
$57.73
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Uproar ANC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multipoint Pairing, Type-C Charging, Low Latency, Rapid Charge |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hrs of Playtime |
| Battery Life | 42 hours with Case (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds below. The current price is $5,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds vs OnePlus Buds 4
Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds vs Skullcandy Rail ANC True Wireless Earbuds
Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds vs Skullcandy Uproar True Wireless Earbuds
Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds vs JBL Wave Buds 2 True Wireless Earbuds
Skullcandy Uproar ANC True Wireless Earbuds vs Realme Buds Air 6 True Wireless Earbuds
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













