



Sonic Lamb Wireless Headphones
$176.58 • View Prices • By Sonics
Sonic Lamb Wireless Headphones price in United States starts from $176.58.
- Share
$176.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 15 m Range
- 24 Hz (Min) - 48 kHz (Max) Frequency Response
- 42 hours Battery Life
Sonic Lamb Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 15 m Range
- 24 Hz (Min) - 48 kHz (Max) Frequency Response
- 42 hours Battery Life
General
| Brand | Sonic |
| Model | Lamb |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 315 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Detachable Boom Microphone, Replaceable Cushion, Dual Connectivity, Type-C Charging, Band Equalizer |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 24 Hz (Min) - 48 kHz (Max) |
| Driver Type | Impulse Driver |
| Noise Reduction | Passive Noise Cancellation |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 1400 mAh |
| Battery | 10 min Charge= 6 hour of Playtime |
| Battery Life | 42 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Sonic Lamb Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sonic Lamb Wireless Headphones below. The current price is $16,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sonic Lamb Wireless Headphones vs Sennheiser Momentum 4 Wireless Headphones
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













