









Sony 1000X THE COLLEXION Wireless Headphones
$649.99 • View Prices • By Sony
Sony 1000X THE COLLEXION Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 30 mm driver. It offers up to 32 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony 1000X THE COLLEXION Wireless Headphones price in United States is $649.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 4Hz (Wired) & 20Hz (44.1 kHz sampling) & 20Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps) (Min) - 40…
Sony 1000X THE COLLEXION Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 4Hz (Wired) & 20Hz (44.1 kHz sampling) & 20Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps) (Min) - 40…
General
| Brand | Sony |
| Model | 1000X THE COLLEXION |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 320 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 12 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Intuitive Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multipoint Connection, Sound Connect app, Ambient Sound Mode, Quick Attention, Luxury Comfort with Curated Materials, HD NC Processor QN3 |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 48 ohm |
| Sensitivity | 103 dB/mW |
| Frequency Response | 4Hz (Wired) & 20Hz (44.1 kHz sampling) & 20Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps) (Min) - 40000Hz (Wired) & 20000Hz (44.1 kHz sampling) & 40000 Hz(LDAC 96 kHz sampling 990 kbps) (Max) |
| Driver Unit | 30 mm |
| Noise Reduction | Signature 1000X Noise Cancelling |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Spatial Audio with 360 Upmix, High-Resolution Audio, (Supports (SBC, AAC, LDAC, LC3) Audio Format) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Carrying Case, headphone Cable (approx. 1.2 m), Charging Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 1.5 hour of Playtime |
| Battery Life | 32 hours (ANC Off) 24 hours (ANC On) |
| Charging Time | 3.5 hours |
Sony 1000X THE COLLEXION Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sony 1000X THE COLLEXION Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sony 1000X THE COLLEXION Wireless Headphones below. The current price is $649.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















