




Sony Inzone E9 Wired Earphones
$148 • Out Of Stock • By Sony
Sony Inzone E9 Wired Earphones is a Wired In the Ear Earphone. It has a Dynamic driver. Notable features include Sweat Proof, Deep Bass and 3.5mm Jack Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$148
Search
Sony Inzone E9 Wired Earphones price in United States is $148. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 ohm Impedance
- 101dB Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
- Deep Bass
OUT OF STOCK
Sony Inzone E9 Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 ohm Impedance
- 101dB Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
- Deep Bass
General
| Brand | Sony |
| Model | INZONE E9 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.8 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Additional Features | Low Profile Design, Fine-tune EQ settings, game-specific profiles |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 101dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Sound Isolating Earbud |
| Other Features | 360 Spatial Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone, USB-C audio box, noise isolation earbuds tips, hybrid earbuds tips, carrying case, reference guide, warranty card |
Sony Inzone E9 Wired Earphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















