








Sony LinkBuds Open True Wireless Earbuds
$228 • View Prices • By Sony
Sony LinkBuds Open True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 11 mm Ring-Shaped Driver Unit driver. It offers up to 8 hours per earbud and 22 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony LinkBuds Open True Wireless Earbuds price in United States is $228. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Sony LinkBuds Open True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Sony |
| Model | LinkBuds Open WF-L910 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 46 x 29.4 x 46 mm |
| Weight | 40.8 g (With Case), 5.1 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Head Gestures, Built-in Voice Control, Adaptive Volume Control, Quick Access, With Wide Area Tap, You Can Use Double or Triple Taps in Front of Either of Your Ears to Control Your Music Playback, in Addition to Tapping the Earbuds |
| Music Controls | Auto Play, Pause/Play |
| Additional Features | IPX4 Rated, Open Ring Design, Multipoint Connection, Integrated Processor V2, Advanced Audio Signal Processing, Air Fitting Supporters, Always On, Digital Sound Enhancement Engine, Head Tracking Function, 360 Reality Audio Certified Earbuds, 360 Spatial Sound Personalizer App, Auto Switch, Safe Listening Function, Speak-to-Chat, Background Music Effect, Earbuds Can Be Paired With Two Devices at the Same Time, Fast Pair, Swift Pair |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Ring-Shaped Driver Unit |
| Noise Reduction | Noise Reduction Algorithm |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, USB Cable, Air Fitting Supporters (Pair) |
| Magnet Type | Neodymium Magnet |
| Other Controls | Sound Connect App Compatible |
| Other | SBC, AAC, LC3 Supported Audio Format (s), SCMS-T Supported Content Protection, Ready for LE Audio (Beta Version), Supports Auracast Broadcast Audio |
Power Features
| Battery | 3 Min Charge = 1 Hour of Playtime, Lithium Battery |
| Battery Life | 22 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 3 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Sony LinkBuds Open True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sony LinkBuds Open True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Sony LinkBuds Open True Wireless Earbuds below. The current price is $228. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















