






Sony LinkBuds S True Wireless Earbuds
$199.99 • Out Of Stock • By Sony
Sony LinkBuds S True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 5 mm Dynamic driver. It offers up to 6 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
Sony LinkBuds S True Wireless Earbuds price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5 mm Driver
OUT OF STOCK
Sony LinkBuds S True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5 mm Driver
General
| Brand | Sony |
| Model | LinkBuds S |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 59.94 x 42.93 x 27.69 mm |
| Weight | 44.4 g (With Case), 4.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, OK Google or Alexa |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Intuitive Touch Control Settings |
| Music Controls | Double Tap on the Right Earbud to Skip to the Next Track |
| Additional Features | IPX4 Waterproof, Natural Ambient Sound, Talk and Hear Only Ambient Sound, Immersive Sound Quality, Multipoint Connection, Sound Connect App Compatible, Quick Access Feature, Silicone Earbud Tips, Adaptive Sound Control, LDAC Audio Coding Technology, DSEE Extreme, Speak-to-Chat, Instant Pause, Instant Play, Tap on the Left Earbud to Change From Noise Canceling to Ambient Sound and Long Tap for Quick Attention, Swift Pair, 360 Reality Audio Certified Headphones |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 5 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Impressive Noise Canceling, Ambient Sound Mode, Quick Attention, AI Based Noise Reduction Algorithm |
| Other Features | Head Tracking Spatial Sound Technology, Integrated Processor V1, 360 Spatial Sound |
Extra
| Sales Package | Earbuds, 4 Sizes of Silicone Earbud Tips, USB-C Charging Cable |
| Magnet Type | High-Power Neodymium Magnets |
Power Features
| Battery | 5 min Charge = 1 Hour of Playtime, Lithium Battery |
| Battery Life | 20 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 3 hours (Case), 2 hours (Earbuds) |
Sony LinkBuds S True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















