





Sony MDR-7506 Wired Headphones
$102.99 • View Prices • By Sony
Sony MDR-7506 Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic (Dome Type) driver. Notable features include 3.5mm Jack (Tangle-free 3 m cord).
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony MDR-7506 Wired Headphones price in United States is $102.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 63 ohm Impedance
- 106dB/W/m Sensitivity
- 3.5mm Jack (Tangle-free 3 m cord)
Sony MDR-7506 Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 63 ohm Impedance
- 106dB/W/m Sensitivity
- 3.5mm Jack (Tangle-free 3 m cord)
General
| Brand | Sony |
| Model | MDR-7506 Professional |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 230 g |
| Cord Length | 3 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack (Tangle-free 3 m cord) |
Sound Features
| Impedance | 63 ohm |
| Sensitivity | 106dB/W/m |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic (Dome Type) |
| Other Features | Studio Sound Quality with Balanced Soundstage |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Gold-plated Unimatch 3.5mm/6.3mm Adaptor, Protective Carry Pouch |
Sony MDR-7506 Wired Headphones Prices
2% (price increased by $2 in one month)
Sony MDR-7506 Wired Headphones Price History
You can check the price history of Sony MDR-7506 Wired Headphones below. The current price is $102.99. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















