
Sony MDR-EX14AP Headset with Mic
$5.87 • View Prices • By Sony
Sony MDR-EX14AP Headset with Mic price in United States starts from $5.87.
- Share
$5.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 8 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 9 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 100 dB Sensitivity
- Y-type Cord
Sony MDR-EX14AP Headset with Mic Specs
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 8 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 9 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 100 dB Sensitivity
- Y-type Cord
General
| Brand | Sony |
| Model | MDR-EX14AP |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 3 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | Y-type |
Features
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | In-line Mic for Hands-free Phone Calling, Plug: L-shaped Four-conductor Stereo Mini, Wearing Style: Closed Earbuds, Wire Manager Saves Headphones Wire from Getting Tangled, Comfortable Silicone Earbuds, Lightweight, Smart-key App (Compatible with Android 4.0 and Above): Mic Button can be Configured to Chose from Volume Control or Track Control Functions |
Sound Features
| Deep Bass | No |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Response | 8 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Driver Unit | 9 mm |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
Sony MDR-EX14AP Headset with Mic Price History
You can check the price history of Sony MDR-EX14AP Headset with Mic below. The current price is $549. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony MDR-EX14AP Headset with Mic vs Sony MDR-EX15AP Headset
Sony MDR-EX14AP Headset with Mic vs JBL C50HI Wired Headset with Mic
Sony MDR-EX14AP Headset with Mic vs Realme Buds 3 Wired Earphones
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










