
Sony MDR XB55AP Wired Earphones
$18.62 • View Prices • By Sony
Sony MDR XB55AP Wired Earphones price in United States starts from $18.62.
- Share
$18.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 4 Hz (Min) - 24 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 110 dB/mW Sensitivity
- Y-type Cord
Sony MDR XB55AP Wired Earphones Specs
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 4 Hz (Min) - 24 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 110 dB/mW Sensitivity
- Y-type Cord
General
| Brand | Sony |
| Model | MDR-XB55AP |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | Y-type |
| Foldable | Yes |
Features
| Microphone | Yes |
| Additional Features | Comfortable, Secure-fitting Silicone Earbuds for Long Listening Hours, Serrated Tangle Free Cord, Impedance: 1 kHz, Headphones Made for Electronic Dance Music, In-line Mic for Hands-free Phone Calling, Lightweight, Microphone Form Factor, Shiny Metallic Finish Housing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 110 dB/mW |
| Frequency Response | 4 Hz (Min) - 24 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | Operating Instructions, Silicon Earbuds, Carrying Pouch, Reference Guide, 1 Headset |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Sony MDR XB55AP Wired Earphones Price History
You can check the price history of Sony MDR XB55AP Wired Earphones below. The current price is $1,749. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony MDR XB55AP Wired Earphones vs Sony IER-EX15C Type-C Wired Earphones
Sony MDR XB55AP Wired Earphones vs Sony MDR-EX255AP In Ear Headphone with Mic
Sony MDR XB55AP Wired Earphones vs Apple EarPods USB-C
Sony MDR XB55AP Wired Earphones vs Skullcandy Jib USB-C Wired Earphones
Sony MDR XB55AP Wired Earphones vs HyperX Cloud Earbuds II Wired Gaming Earphones
Sony MDR XB55AP Wired Earphones vs Realme Buds 3 Wired EarphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










