






Sony ULT Wear WH-ULT900N Wireless Headphones
$148 • View Prices • By Sony
Sony ULT Wear WH-ULT900N Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dome Type Driver driver. It offers up to 50 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony ULT Wear WH-ULT900N Wireless Headphones price in United States is $148. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 5 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Sony ULT Wear WH-ULT900N Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 5 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Sony |
| Model | ULT Wear (WH-ULT900N) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 255 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google/Alexa/Siri |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Google Fast Pair, Clear Bass, Multipoint Connection, Ambient Sound Mode, Sony Connect App Control |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 314 Ω (Unit turned on)/ 32 Ω (Unit turned off) |
| Sensitivity | 110 dB/mW |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dome Type Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, Noise Cancellation |
| Other Features | 360° Reality Audio, DSEE Extreme, ULT Power Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, USB Type-C cable (USB-A to USB-C), Carrying Case, Headphone cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Battery | 3 min Charge= 90 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours (ANC Off) 30 hours (ANC On) |
| Charging Time | 3.5 hours |
Sony ULT Wear WH-ULT900N Wireless Headphones Prices
10% (price dropped by $14 in one month)
Sony ULT Wear WH-ULT900N Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sony ULT Wear WH-ULT900N Wireless Headphones below. The current price is $148. Over the past month, there has been a decrease of $14 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















