





Sony WF-C500 True Wireless Earbuds
$69.99 • View Prices • By Sony
Sony WF-C500 True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 5.8 mm Dynamic driver. It offers up to 10 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony WF-C500 True Wireless Earbuds price in United States is $69.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.8 mm Driver
Sony WF-C500 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.8 mm Driver
General
| Brand | Sony |
| Model | WF-C500 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 80 x 30.9 x 34.9 mm |
| Weight | 45.8 g (With Case), 5.4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Button |
| Additional Features | IPX4 Rated Earbuds, Charging Case Is Not Water Resistant, DSEE, Swift Pair, Fast Pair |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 5.8 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | 360 Reality Audio |
Extra
| Sales Package | Earbuds |
| Magnet Type | Neodymium |
| Other Controls | Sony Sound Connect App |
Power Features
| Battery | 10 Minute Charge = 1 Hour of Playtime |
| Battery Life | 20 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 3 hours (Case), 2.5 hours (Earbuds) |
Sony WF-C500 True Wireless Earbuds Prices
8% (price dropped by $5 in one month)
Sony WF-C500 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Sony WF-C500 True Wireless Earbuds below. The current price is $69.99. Over the past month, there has been a decrease of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















