




Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds
$73.7 • View Prices • By Sony
Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds price in United States starts from $73.7.
- Share
$73.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Sony |
| Model | WF-C710NSA |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri Supported & Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Type-C Charging, Fast Pair, Swift Pair, Noise Sensor Technology, App Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Active Noise Cancellation | Yes, Adaptive Noise Cancellation |
| Other Features | Stereo Sound, Digital Sound Enhancement Engine (DSEE), Ambient Sound Mode |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, USB Charging Cable, Charging Case, User Guide, Warranty Card |
Power Features
| Power Input | 5V DC |
| Battery | 5 min Charge= 1 hour of Playback |
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) 12 hours (Earbuds with ANC Off) 30 hours with Case (ANC On) 8.5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 3.5 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds below. The current price is $6,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds vs Realme Buds Air 7 Pro
Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds vs JBL Live Buds 3 True Wireless Earbuds
Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds vs JBL Tune Beam 2 True Wireless Earbuds
Sony WF-C710NSA True Wireless Earbuds vs Noise Master Buds True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














