






Sony WH-CH520 Wireless Headphones
$48 • View Prices • By Sony
Sony WH-CH520 Wireless Headphones is a Wireless On the Ear Headphone. It has a 30 mm driver. It offers up to 50 hours battery life. Notable features include Microphone and Voice Assistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony WH-CH520 Wireless Headphones price in United States is $48. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 30 mm Driver
- 50 hours Battery Life
Sony WH-CH520 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 30 mm Driver
- 50 hours Battery Life
General
| Brand | Sony |
| Model | WH-CH520 |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 147 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, OK Google or Hey Siri |
| Controls | Volume Control |
| Additional Features | Quick Charging, Multipoint Connection, Digital Sound Enhancement Engine, Sound Connect App Compatible, Hands Free Calling, Fast Pair, Connect to your PC Easily with Swift Pair, 360 Reality Audio Compatible, Swivel Earcups Design, Buttons |
Sound Features
| Driver Unit | 30 mm |
Extra
| Sales Package | Headphones, USB Cable |
Power Features
| Battery | 3 min Charge = 1.5 Hours of Playtime, Lithium Battery |
| Battery Life | 50 hours |
Sony WH-CH520 Wireless Headphones Prices
3% (price increased by $1 in one month)
Sony WH-CH520 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sony WH-CH520 Wireless Headphones below. The current price is $48. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















