




Sony WH-XB700 Bluetooth Headset with Mic
$100.12 • Out Of Stock • By Sony
Sony WH-XB700 Bluetooth Headset with Mic price in United States starts from $100.12.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$100.12
Search
Features
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 mm Driver
- 30 hours Battery Life
OUT OF STOCK
Sony WH-XB700 Bluetooth Headset with Mic Specs
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 mm Driver
- 30 hours Battery Life
General
| Brand | Sony |
| Model | WH-XB700 |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 195 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 37 ohm |
| Sensitivity | 103 dB/mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 30 mm |
| Driver Type | Dome |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, 1 Headphone Cable, 1 USB Type-C Cable |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Battery Life | 30 hours |
| Charging Time | 4 hours |
| Stand-by Time | 300 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














