
Sony WH-XB920N Wireless Headphones
$155.54 • Out Of Stock • By Sony
Sony WH-XB920N Wireless Headphones price in United States starts from $155.54.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$155.54
Search
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 7 Hz (Min) - 25 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Sony WH-XB920N Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 7 Hz (Min) - 25 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Sony |
| Model | WH-XB920N |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Google Fast Pair & Swift Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 7 Hz (Min) - 25 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Active Noise Cancellation |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 520 mAh |
| Battery Life | 35 hours (ANC On) |
| Charging Time | 3.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










