





Soul S-Tron True Wireless Earbuds
$106.18 • Out Of Stock • By Soul Electronics
Soul S-Tron True Wireless Earbuds price in United States starts from $106.18.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$106.18
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
OUT OF STOCK
Soul S-Tron True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Soul Electronics |
| Model | S-Tron |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 45 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Light Ring, 65ms Low Latency, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 94+/-3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Soul Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Extra Eartips, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 36 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
boAt Immortal Series Headphones Price ListBest Headphones Under 3000Samsung TWS Earbuds Price ListNeckbands Under 500 Price ListBest Soul Electronics Headphones And Earphones Under ₹20,000Soul Electronics Headphones And Earphones Price ListHonda 125 cc Engine Bikes Price ListMicro LED TVs Price List
Compared With


Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















